Co je důležité při výběru CCTV kamery

Přehled důležitých tech. parametrů a souhrn rad, které Vás ovlivní při koupi bezpečnostní a CCTV kamery, která uspokojí Vaše očekávání.

Chránění si vlastního majetku je v dnešní době nezbytností, ale komplexní chránění majetku může vypadat jako poměrně komplikovaná a najme drahá záležitost. Dnešní trh je zaplaven řadou systémů určených k ochraně našich nemovitostí. Mezi tyto prvky patří také bezpečnostní kamery, které se přímo nepodílejí na zamezení před násilným vniknutím, ale dopomáhají při objasňování totožnosti pachatele a průběhu vzniku škody. Ještě do nedávna byly tyto kamerové systémy cenově nedostupné a tak jsme je mohli zaregistrovat spíše v přepychových domech, nebo luxusních hotelech. Díky neustálému technologickému pokroku to už neplatí a po těchto systémech již mohou sáhnout i běžné domácnosti. Pro objasnění množství faktorů na které musíte při výběru vhodné kamery dohlížet, jsme se rozhodli napsat obsáhlejší článek ve kterém se pokusíme vysvětlit co jsou to CCTV kamery , jejich různé druhy a samotné funkce kamery a také jejich parametry, které jsou pro správný výběr kamery nesmírně důležité .

Tento manuál CCTV kamer jsme připravili kvůli množství požadavků, které dostáváme, ale častokrát neumíme relevantně poradit ani daný systém nacenit kvůli nedostatečné specifikaci jednotlivých komponentů bezpečnostního systému, který požadujete.

Rozlišení kamery.

Nejdůležitější parametr pro správný výběr kamery, která Vám bude adekvátně sloužit je rozlišení. Na rozlišení kamery nezávisí jen samotná kvalita zaznamenaného obrazu, ale i velikost prostoru, který dokáže zaznamenat v dostatečné kvalitě. U analogových kamerách se tento parametr udává v TV řádcích (maximum rozlišení u analogových kamer je 700TV řádků = 0,414 MPx), při IP kamerách se udává v MPx (megapixelech - obrazových bodech). V krátkosti, pro určení správného rozlišení je třeba znát:
 
1.) Prostor, který bude kamera sledovat.
2.) Místo, kde bude kamera osazena tak aby dokázala zaznamenat celou tuto plochu.
3.) Potřebný úhel záběru v půdorysu.
 
Porovnání rozlišení CCTV kamer

Rozlišení 960H a jeho výhody.

Rozlišení 960H zaručuje vysokou kvalitu obrazu z CCTV kamer a DV rekordérů s vysokým rozlišením. 960H znamená, že obrazový senzor zpracovává obraz v rozlišení 960 horizontálních a 480 vertikálních pixelů. Takové rozlišení Vám zajistí až o 34% vyšší kvalitu obrazu oproti rozlišení 720x480 a až o 500% vyšší kvalitu ve srovnání s rozlišením CIF. V našem e-shopu efeel.eu najdete i kamery s tímto rozlišením.

Úhel záběru kamery.

Úhel kamery závisí i rozlišení kamery viz část o rozlišení. Kamery mohou mít pevný nebo verifokálny objektiv. Při kamerách s pevným objektivem si nemůžete dodatečně nastavovat ohniskovou vzdálenost takže kamera má pevný úhel záběru. Při verifokálnych kamerách je možné objektiv, takže i ohniskovou vzdálenost a úhel přestavit v určitých hranicích.

Úhel záběru CCTV kamer

Provedení kamery / konstrukce.

Velmi důležitou částí je konstrukce kamery podle níž si umíte vybrat vhodnou kameru pro montáž na potřebné místo. Z tohoto hlediska se kamery dělí na exteriérové ​​a interiérové ​​kamery. Pokud jdete umístit kameru v interiéru s nadměrně prašným nebo vlhkým prostředím, popřípadě může na daném místě klesnout teplota pod -10 ° C je třeba použít také exteriérovou kameru. Ext. kamery mají stupeň krytí IP65 a vyšší což znamená, že jsou odolné vůči prachu vlhkosti a dokáží pracovat i při teplotách pod -20 ° C.

Konstrukce CCTV

Funkce WDR (široký dynamický rozsah)

Tato funkce je důležitá pokud potřebujete monitorovat vstupy do budov a různé prostory s prosklenými plochami popřípadě bude kamera směřovat proti prudkému světlu. Z běžných zkušeností víme, že při zaznamenávání v takových podmínkách vznikají nekvalitní a tmavé fotky / videa. Funkce WDR dokáže ve velké míře vyvažovat tyto rozdíly světelnosti díky čemuž budou záznamy přiměřeně jasné a nebudou příliš tmavé nebo prosvětlené.

WDR CCTV kamera

PTZ funkce

Tato funkce označuje ovládání kamery na dálku pomocí klientského softwaru, který si nainstalujete ve Vašem počítači nebo joystickem. Kamery se dají ovládat směrem nahoru / dolů a doprava / doleva. Tyto kamery se také nazývají i speed dome kamery. Dálkovým ovládáním je také možné ovládat i přiblížení obrazu (zoom).
 
CCTV dálkový ovladač / joystick

IR osvětlení

IR přisvícení zajišťuje osvětlení snímané scény v případě, že úroveň intenzity osvětlení klesne pod určitou hranici. IR přisvícení může být externí nebo integrované přímo v kameře ve formě LED diod (kompaktní nebo dome kamery). Se zapnutím IR přisvícení se kamera automaticky přepíná do černobílého režimu, protože pouze v tomto režimu je kamera citlivá na IR přisvícení, které není lidským okem viditelné. IR přisvícení se vyjadřuje jeho dosvitem (indikovaným v metrech), jde však pouze o údaj dosvitu, pro efektivní monitorování je třeba tento údaj vydělit číslem 2. Při integrovaném IR přísvitu v kameře je vyzařovací úhel přisvícení cca 45 ° a má v průřezu kruhový charakter pokud je třeba přisvítit větší úhel nebo zvýšit dosvit, je třeba použít externí reflektory.
 
Určitě lepším řešením než IR přisvícení je použití umělého osvětlení z těchto důvodů:
- Při dostatečném umělém osvětlení je obraz z kamery barevný
- Nakolik umělé osvětlení má násobně vyšší výkon (500W halogenový zářič oproti například 5W výkonu LED diod integrovaných do kamery), takže obraz z kamery s umělým osvětlením je mnohem detailnější než s IR přísvitem.
 
IR LED přisvícení CCTV