Vysvětlení označení a zkratek při bezpečnostních kamerách

Přinášíme Vám jednoduché vysvětlení technických zkratek a názvů, které se používají k označení jednotlivých vlastností kamerových systémů . Znalost těchto označení Vám může výrazně pomoci při výběru a orientaci se v množství bezpečnostních kamer.

 

ONVIF

Výrobci zařízení se dohodli na společném komunikačním protokolu ONVIF (výrobci zejména z Evropy a Asie) nebo Psia (výrobci zejména ze Severní Ameriky). Protože jsou však obě standardy relativně mladé a výrobci je teprve postupně implementují do svých zařízení. Ve zkratce to znamená, že certifikát ONVIF zaručí kompatibilitu mezi kamerou a zařízením na zpracování záznamu z kamery (DV R, NVR).

 

PTZ

PTZ kamery patří mezi nejuniverzálnější kamery na trhu, zkratka PTZ je odvozena z anglických slov Pan, Tilt a Zoom. Pan znamená pohyb doleva a doprava, tilt je pohyb nahoru a dolů a zoom umožňuje přiblížení a oddálení sledovaného objektu. Jedná se tedy o kamery s ovládáním natočení náklonu a zoomu. Navíc tyto kamery umožňují rotaci o 360 ° a pohled přímo pod sebe. Tyto vlastnosti vám umožní přesné zaměření sledování důležitých míst a to velmi jednoduše. Pohyb kamery lze ovládat na dálku ze speciálního ovládacího pultu. Systém PTZ také umožňuje ukládání pozic do paměti. Na tyto pozice pak může být kamera rychle přesměrována a to nejen uživatelům ale i alarmem.

 

IQ CMS
IQ CMS je speciálně vyvinutý software pro sledování a správu záznamů z bezpečnostních kamer.

 

Plug and play

Technologie, která umožňuje připojení hardwaru bez manuální instalace softwaru. Kamery tedy po připojení na počítač nemusíte instalovat.

 

POE
Zkratka označující možnost napájení kamery pomocí síťového ethernet kabelu. Tedy není nutné mít samostatný napájecí kabel ke kameře.

 

UPNP

Termín UPnP je odvozen od plug-and-play, což je technologie pro automatickou konfiguraci hardwarových zařízení připojených k počítači.

Vlastnosti UPnP:

  • Nezávislost sdělovacích prostředků a zařízení (UPnP technologie dokáží fungovat na mnoha médiích, které podporují IP. Není potřeba žádného speciálního zařízení).
  • Ovládání uživatelským rozhraním (UPnP architektura umožňuje ovládání zařízení přes uživatelské rozhraní a interaktivní použití přes webový prohlížeč).
  • Nezávislost na operačním systému a programovacím jazyku (k vytvoření UPnP produktu může být použit každý operační systém a každý programovací jazyk. UPnP nespecifikuje ani nepřikazuje vzhled API aplikací běžících v ovládacích místech, výrobci OS mohou vytvořit API které zákazníci potřebují).
  • Programové ovládání (UPnP také umožňuje konvenční programové řízení aplikace).
  • Rozšiřitelnost (Každý UPnP produkt může mít služby specifické pro zařízení nad rámec základní architektury).